• LTMR100DFM - motor controller LTMR TeSys T - 100..240 V AC 100 A for DeviceNet, Schneider Electric
[Us] rated supply voltage
100...240 V AC 5060 HZ
current consumption
8...62.8 MA
supply voltage limits
93.5...264 V AC
communication port protocol
DEVICENET
[Ui] rated insulation voltage
690 V CONFORMING TO ENIEC 60947-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV FOR SUPPLY INPUTS AND OUTPUTS CONFORMING TO ENIEC 60947-4-1
associated fuse rating
4 A GG FOR OUTPUT
input current
3.1 MA AT 100 V
input/output type
LOGIC INPUT 0...40 V AND <= 15 MA FOR 25 MS AT STATE 0
load current
5 A AT 250 V AC FOR LOGIC OUTPUT
permissible power
480 VA AC-15 IE = 2 A 500000 CYCLES OUTPUT
measurement accuracy
5...15 EARTH FAULT CURRENT INTERNAL MEASUREMENT FOR CURRENT > 0.3 A
connection pitch
5.08 MM
tightening torque
0.5...0.6 N.M 3 MM FLAT SCREWDRIVER FOR CONTROL CIRCUIT
width
91 MM
height
61 MM
depth
122.5 MM