• LTMR27CFM - motor controller LTMR TeSys T - 100..240 V AC 27 A for CANopen, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS T
device short name
LTMR
product or component type
MOTOR CONTROLLER
device application
EQUIPMENT MNTRG AND CONTROL
measurement current
1.35...27 A
[Us] rated supply voltage
100...240 V AC 5060 HZ
current consumption
8...62.8 MA
supply voltage limits
93.5...264 V AC
communication port protocol
CANOPEN
bus type
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
[Ui] rated insulation voltage
690 V CONFORMING TO ENIEC 60947-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV FOR SUPPLY INPUTS AND OUTPUTS CONFORMING TO ENIEC 60947-4-1
short-circuit withstand
100 KA CONFORMING TO ENIEC 60947-4-1
associated fuse rating
4 A GG FOR OUTPUT
protection type
EARTH-LEAKAGE PROTECTION
network and machine diagnosis type
PH FLT + E FAULT TRIP COUNTERS
logic input number
6
input current
3.1 MA AT 100 V
input/output type
LOGIC INPUT 0...40 V AND <= 15 MA FOR 25 MS AT STATE 0
maximum output switching frequency
2 HZ
load current
5 A AT 250 V AC FOR LOGIC OUTPUT
permissible power
480 VA AC-15 IE = 2 A 500000 CYCLES OUTPUT
operating rate
1800 CYCH
contacts type and composition
1 NO + 1 NC FAULT SIGNAL
metering type
EARTH-FAULT CURRENT
measurement accuracy
5...15 EARTH FAULT CURRENT INTERNAL MEASUREMENT FOR CURRENT > 0.2 A
overvoltage category
III
connection pitch
5.08 MM
connections - terminals
connector, 1 flexible cable with cable end 0.25...2.5 mm² /AWG 24...AWG 14 for control circuit
tightening torque
0.5...0.6 N.M 3 MM FLAT SCREWDRIVER FOR CONTROL CIRCUIT
pollution degree
3
electromagnetic compatibility
ELECTROSTATIC DISCHARGE 3 8 KV AIR 6 KV CONTACT CONFORMING TO ENIEC 61000-4-2
width
91 MM
height
61 MM
depth
122.5 MM