LU2B12BL - power base - TeSys U - 12 A - 24 V DC screw clamps control, Schneider Electric
- Product Code: LU2B12BL
range of product
TESYS U
range
TESYS
product name
TESYS U
device short name
LU2B
product or component type
REVERSING POWER BASE
device application
MOTOR
poles description
3P
suitability for isolation
YES
[Ith] conventional free air thermal current
12 A
utilisation category
AC-41
[Uc] control circuit voltage
24 V DC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
auxiliary contact composition
1 NO + 1 NC
auxiliary contacts type
TYPE LINKED CONTACTS 1 NO + 1 NC CONFORMING TO IEC 60947-4-1
[Ue] rated operational voltage
230 V
network frequency
40..60 HZ
[Ie] rated operational current
12 A AT <= 440 V
[Ics] rated service breaking capacity
10 KA 500 V
control circuit voltage limits
14.5 V 24 V DC DROP-OUT
typical current consumption
120 MA AT 24 V DC I MAXIMUM WHILE CLOSING
inrush restraint duration
15 MS FOR DC NETWORK
safety reliability level
B10d 1369863 cycles contactor with nominal load conforming to EN/ISO 13849-1
operating time
150 MS WITH CHANGE OF DIRECTION FOR POWER CIRCUIT
mechanical durability
15000000 CYCLES
operating rate
60 CYCMN
[Ui] rated insulation voltage
600 V CONFORMING TO UL 508
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV CONFORMING TO IEC 60947-6-2
safe separation of circuit
400 V SELV BETWEEN THE CONTROL AND AUXILIARY CIRCUITS CONFORMING TO IEC 60947-1 APPENDIX N
connections - terminals
tightening torque
control circuit : 0.8...1.2 N.m - with screwdriver 5 mm flat
width
45 MM
height
224 MM
depth
126 MM