• LX1FK048 - TeSys F - contactor coil - LX1FK - 48 V AC 40...400 Hz, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
TESYS F
range
TESYS
product or component type
CONTACTOR COIL
device short name
LX1FK
range compatibility
TESYS F LC1F CONTACTOR
control circuit type
AC 40..400 HZ
[Uc] control circuit voltage
48 V AC 40..400 HZ
average resistance
1.9 OHM INRUSH AT 20 DC
inductance of closed circuit
0.19 H
product compatibility
LC1F500
operating time
100..170 MS OPENING
mechanical durability
10 MCYCLES
operating rate
2400 CYCH AT <= 55 DC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
coil technology
W O BUILT-IN SPSR MODULE
control circuit voltage limits
0.85...1.1 UC AT 55 C OPERATIONAL 40...400 HZ
inrush power in VA
1100 VA at 20 °C (cos f 0.9) 40...400 Hz
hold-in power consumption in VA
18 VA at 20 °C (cos f 0.3) 40...400 Hz
heat dissipation
18 W AT 40..400 HZ