• LX4FH110 - TeSys F - contactor coil - LX4FH - 110 V DC, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
TESYS F
range
TESYS
product or component type
CONTACTOR COIL
device short name
LX4FH
range compatibility
TESYS F LC1F CONTACTOR
control circuit type
DC LOW CONSUMPTION
[Uc] control circuit voltage
110 V DC
average resistance
16.8 OHM INRUSH AT 20 DC
inductance of closed circuit
424 H
product compatibility
LC1F265
operating time
40..50 MS CLOSING
mechanical durability
10 MCYCLES
operating rate
2400 CYCH AT <= 55 DC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
coil technology
W O BUILT-IN SPSR MODULE
control circuit voltage limits
0.85...1.1 UC AT 55 C OPERATIONAL
inrush power in W
750 W AT 20 DC
hold-in power consumption in W
5 W AT 20 DC