• LX4FK220 - TeSys F - contactor coil - LX4FK - 220 V DC, Schneider Electric
device short name
LX4FK
[Uc] control circuit voltage
220 V DC
average resistance
44 OHM INRUSH AT 20 DC
inductance of closed circuit
1080 H
product compatibility
LC1F500
operating time
45..60 MS OPENING
mechanical durability
10 MCYCLES
operating rate
2400 CYCH AT <= 55 DC
inrush power in W
1100 W AT 20 DC
hold-in power consumption in W
6 W AT 20 DC