LXM32CD72N4 - motion servo drive - Lexium 32 - three-phase supply voltage 208/480V - 7 kW, Schneider Electric
- Product Code: LXM32CD72N4
range of product
LEXIUM 32
product or component type
MOTION SERVO DRIVE
device short name
LXM32C
format of the drive
BOOK
network number of phases
THREE PHASE
[Us] rated supply voltage
200..240 V - 15..10
supply voltage limits
170...264 V
supply frequency
5060 HZ - 5..5
network frequency
47.5..63 HZ
EMC filter
INTEGRATED
continuous output current
24 A F = 8 KHZ
output current 3s peak
72 A FOR 5 S
maximum continuous power
6500 W AT 230 V
nominal power
5 KW AT 230 V F = 8 KHZ
line current
23.5 A THDI OF 43 AT 380 V WITH EXTERNAL LINE CHOKE OF 1 MH
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
switching frequency
8 KHZ
overvoltage category
III
leakage current
< 30 MA
output voltage
<= POWER SUPPLY VOLTAGE
electrical isolation
BETWEEN POWER AND CONTROL
type of cable
electrical connection
TERMINAL CABLE 3 MM AWG 12 CN8
tightening torque
0.5 N.M CN8
discrete input number
2 SAFETY
discrete input type
LOGIC DI
sampling duration
0.25 MS ANA1+ANA1- ANA2+ANA2- FOR ANALOG
discrete input voltage
24 V DC FOR LOGIC
discrete input logic
POSITIVE COMPLIMENT OF STO A COMPLIMENT OF STO B AT STATE 0 < 5 V AT STATE 1 > 15 V CONFORMING TO ENIEC 61131-2 TYPE 1
response time
<= 5 MS COMPLIMENT OF STO A COMPLIMENT OF STO B
discrete output number
5
discrete output type
logic (DO) 24 V DC
discrete output voltage
<= 30 V DC
discrete output logic
POSITIVE OR NEGATIVE DO CONFORMING TO ENIEC 61131-2
contact bounce time
<= 1 MS COMPLIMENT OF STO A COMPLIMENT OF STO B
braking current
50 MA
analogue input number
2
response time on output
250 µs (DO) discrete
absolute accuracy error
< + - 0.5 PT
linearity error
< + - 0.1 PT
analogue input type
ANALOG INPUT ANA1+ANA1- ANA2+ANA2- DIFFERENTIAL +- 10 V INPUT IMPEDANCE >= 20 OHM RESOLUTION 14 BITS
control signal type
SERVO MOTOR ENCODER FEEDBACK
protection type
AGAINST REVERSE POLARITY INPUTS SIGNAL
safety function
STO SAFE TORQUE OFF INTEGRATED
safety level
SIL 3 CONFORMING TO ENIEC 61508
communication interface
INTEGRATED MODBUS
connector type
RJ45 LABELLED CN7 MODBUS
commissioning port
2-WIRE RS485 MULTIDROP MODBUS
transmission rate
9600 19200 38400 BPS FOR BUS LENGTH OF <= 40 M MODBUS
number of addresses
1..247 MODBUS
status LED
1 LED (red) servo drive voltage
signalling function
DISPLAY OF FAULTS IN 7 SEGMENTS
marking
CE
operating position
VERTICAL + -10 DEGREE
product compatibility
SERVO MOTOR BMH 140 MM 2 MOTOR STACKS
width
108 MM
height
270 MM
depth
237 MM
product weight
4.8 KG
supply voltage description
THREE PHASE 230 V
network number of phases
3
drive voltage drop coefficient
0.95
field weakening
FALSE
continuous output current 2
24 A
output current 3s peak 2
72 A
switching frequency 2
8 KHZ
continuous output current 3
24 A
output current 3s peak 3
72 A
switching frequency 3
8 KHZ