• PKF16W433 - PratiKa socket - screw - angled - 16A - 2P + E - 380...415 V AC - wall, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
PRATIKA
product name
PRATIKA SOCKET
product or component type
SOCKET
device short name
PRATIKA SOCKET
plug, socket category
LV
poles description
2P+E
network type
AC
outlet standard
INDUSTRIAL
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
mounting mode
WALL-MOUNTED
plug, socket, control station shape
ANGLED
[In] rated current
16 A
[Ue] rated operational voltage
380..415 V
network frequency
50 60 HZ
ground lug clockwise position
9 H
plug, socket material
SELF-EXTINGUISHING ENGINEERING POLYMER HOUSING
contacts material
BRASS SLEEVES
connections - terminals
CAPTIVE SCREWS
cable cross section
1...4 MM
cable outer diameter
21 MM
thread type
M25
product weight
0.2 KG
height
129 MM
width
62 MM
depth
100 MM