relay type
MOTOR TEMPERATURE CTRL RELAY
product specific application
FOR 3-PHASE SUPPLY
relay name
RM35TM
relay monitored parameters
MOTOR TEMP VIA PTC PROBE
time delay
FIXED 0.3 S
measurement range
208..480 V VOLTAGE AC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
reset time
10000 MS FOR OUTPUT
maximum switching voltage
250 V AC
minimum switching current
10 MA AT 5 V DC
maximum switching current
5 A AC
supply voltage limits
20.4..264 V AC
power consumption in VA
0...4 VA AT 24...240 V AC
power consumption
<= 0.5 W DC
control circuit frequency
50..60 HZ + - 10 PT
resistance across terminals
602 MOHM
output contacts
2 NO
nominal output current
5 A
measurement voltage limits
176..528 V AC
delay at power up
<= 500 MS
voltage range
176..528 V
response time
> 50 ms input Y1 (contact Y1-T1) and push-button
[Uc] control circuit voltage
<= 3.6 V OF TEMPERATURE CONTROL CIRCUIT T1-T2 TERMINALS OPEN
short-circuit current
0.007 A TEMPERATURE SENSING CIRCUIT T1-T2 TERMINALS SHORT CIRCUITED
resistance
<= 1500 OHM FOR TEMPERATURE SENSOR AT 20 C
tripping threshold
3100 OHM +- 10 FOR TEMPERATURE CONTROL CIRCUIT
reset threshold
1650 OHM +- 10 FOR TEMPERATURE CONTROL CIRCUIT
marking
CE
insulation resistance
> 500 MOHM AT 500 V DC BETWEEN SUPPLY AND RELAY OUTPUT CONFORMING TO IEC 60255-5
[Ui] rated insulation voltage
400 V CONFORMING TO IEC 60664-1
supply frequency
50 60 HZ + - 10 PT
operating position
ANY POSITION WITHOUT
connections - terminals
screw terminals 1 x 0.5...1 x 4 mm² - AWG 20...AWG 11, solid cable without cable end
local signalling
LED GREEN FOR POWER ON
mounting support
35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL CONFORMING TO ENIEC 60715
electrical durability
10000 CYCLES
width
35 MM