MAIN CHARACTERISTICS
range of product
ZELIO ANALOG
product or component type
CNV FOR UNIVERSAL PT100 PROBES
analogue input type
TEMPERATURE PROBE 0...100 C32..212 F PT 100 2 3 OR 4 WIRES
analogue output type
CURRENT 0..20 MA <= 500 OHM
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
protection type
OVERVLTG PROT ON O + - 30 V
abnormal analogue output voltage
-15...-11 V WHEN NO INPUT OR INPUT WIRE BROKEN
abnormal analogue output current
0...-30 MA WHEN NO INPUT OR INPUT WIRE BROKEN
[Us] rated supply voltage
24 V DC NON ISOLATED +- 20
current consumption
<= 40 MA FOR VOLTAGE OUTPUT
local signalling
LED GREEN POWER ON
measurement error
+- 0.5 OF FULL SCALE 3 OR 4 WIRES AT 20 C
repeat accuracy
+- 0.2 FULL SCALE AT 20 DC
temperature coefficient
150 PPMDC
maximum wiring resistance
0.2 OHM CONNECTION IN 2 WIRES
clamping connection capacity
1 X 2.5 MM2
tightening torque
0.6...1.1 N.M
marking
CE
surge withstand
0.5 KV FOR 1.250 S CONFORMING TO IEC 61000-4-5
[Ui] rated insulation voltage
2000 V
fixing mode
CLIP-ON 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL