• RSB1A120JD - interface plug-in relay - Zelio RSB - 1 C/O - 12 V DC - 12 A, Schneider Electric
[Uc] control circuit voltage
12 V DC
[Ithe] conventional enclosed thermal current
12 A AT -40...40 DC
shape of pin
FLAT PCB TYPE
average coil resistance
360 OHM AC AT 20 C +- 10
[Ue] rated operational voltage
8.4...18 V DC
[Ui] rated insulation voltage
400 V CONFORMING TO ENIEC 60947
[Ie] rated operational current
12 A NO AC-1DC-1 CONFORMING TO IEC
minimum switching current
100 MA
maximum switching voltage
250 V DC CONFORMING TO IEC
minimum switching voltage
5 V
maximum switching capacity
3000 VA/336 W
resistive rated load
12 A AT 250 V AC
minimum switching capacity
500 mW at 100 mA / 5 V
mechanical durability
30000000 CYCLES
electrical durability
100000 cycles (12 A at 250 V, AC-1) NO
operating time
20 ms operating
average coil consumption
0.45 W DC