• VLVFW0N03501AA - VarSet Fix capacitor bank 9kvar with incomer CB Top entry 400V 50Hz, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
network rated voltage
400 V - AC AT 50 HZ
reactive power rating
9 KVAR
operating mode
FIXED
range
VARSET
range of product
VARSET
device short name
VARSET FIXED
product or component type
CAPACITOR BANK
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
network pollution level
LOW POLLUTED
[Gh/Sn] harmonic pollution rate
15...25 PC
[THDU] total harmonic distorsion of voltage
> 3...4
power per step
9 KVAR
step composition
9
location of connection
TOP
capacitor technology
VARPLUSCAN
poles description
3P
capacitance tolerance
- 5 PT TO 10 PT
[Ui] rated insulation voltage
500 V
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV
maximum permissible voltage
1.1 X UN 8 HOURS OVER 24 HOURS CONFORMING TO IEC 60831
[Imp] maximum permanent current
CAPACITOR 1.8 X IN AT 400 V CONFORMING TO IEC 60831
protection type
CIRCUIT BREAKER PROTECTION
breaking capacity
15 KA ICU
accessibility for operation
FRONT
colour
RAL 7035 (grey)
maximum weight
57 KG
height
650 MM
width
450 MM
depth
250 MM