• XACD21A1241 - pendant station XAC-D - 1 rocker lever, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY XAC
product or component type
PENDANT CONTROL STATION
device short name
XACD
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
control station type
DOUBLE INSULATED
enclosure material
POLYPROPYLENE
control type
INTUITIVE
electrical circuit type
CONTROL CIRCUIT
enclosure type
COMPLETE READY FOR USE
control station application
CONTROL OF 2-SPEED HOIST MOTOR
motor starter type
REVERSING
control station composition
1 2-DIRECTIONAL BUTTON
control button type
FIRST DIRECTION BUTTON 1 NC + 2 NO RAISE SLOW-FAST
product compatibility
XEDS1241 FOR REVERSING OPERATION
mechanical interlocking
WITH
control station colour
YELLOW
connections - terminals
SCREW CLAMP TERMINALS 1 X 2.5 MM WITH OR WITHOUT CABLE END
standards
EN IEC 60204-32
protective treatment
TH
ambient air temperature for operation
-25...70 C
ambient air temperature for storage
-40...70 C
vibration resistance
15 GN 10...500 HZ IEC 60068-2-6
shock resistance
70 GN IEC 60068-2-27
overvoltage category
CLASS II IEC 61140
IP degree of protection
IP65 IEC 60529
IK degree of protection
IK08 EN 50102
mechanical durability
3000000 CYCLES
cable entry
RUBBER SLEEVE WITH STEPPED ENTRY 7...18 MM
contact code designation
A600 AC-15 240 V 3 A IEC 60947-5-1 APPENDIX A
[Ithe] conventional enclosed thermal current
16 A
[Ui] rated insulation voltage
600 V 3 IEC 60947-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV IEC 60947-1
contact operation
SNAP ACTION
resistance across terminals
<= 25 MOHM
operating force
16 N
short-circuit protection
10 A FUSE PROTECTION CARTRIDGE GG
rated operational power in W
40 W DC-13 1000000 CYCLES 60 CYCMN 120 V 0.5 INDUCTIVE IEC 60947-5-1 APPENDIX C