• XALEK1701 - control station XAL-E - emergency switching off function - 1 NC, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY XALE
product or component type
COMPLETE CONTROL STATION
device short name
XALE
product destination
F XB7 DM 22MM CTRL+SIGLG UT
control station application
EMERGENCY SWTING OFF FUNCTION
colour of base of enclosure
LIGHT GREY RAL 7035
colour of cover
YELLOW RAL 1021
material
ABS
IP degree of protection
IP54 CONFORMING TO IEC 60529
control station composition
1 MUSHROOM HEAD PUSH-BUTTON LATCHING RED 1 NC CONTACTS
contact operation
SLOW-BREAK
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
cable entry
2 KNOCK-OUTS CLAMPING CAPACITY <= 16 MM
product weight
0.11 KG
marking
CE
positive opening
WITH CONFORMING TO ENIEC 60947-5-1 APPENDIX K
short-circuit protection
4 A BY GG CARTRIDGE FUSE CONFORMING TO ENIEC 60947-5-1
[Ui] rated insulation voltage
250 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO ENIEC 60947-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV CONFORMING TO ENIEC 60947-1
[Ie] rated operational current
0.1 A AT 250 V DC-13 R300 CONFORMING TO ENIEC 60947-5-1
electrical reliability
<= 10EXP-6 AT 17 V 5 MA CONFORMING TO IEC 60947-5-4