• XPSMC16Z - safety controller XPS-MC - 24 V DC - 16 input - 30 LEDs signalling, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
PREVENTA SAFETY AUTOMATION
product or component type
CONFIGURABLE SAFETY CONTROLLER
safety module name
XPSMC
safety use category
CATEGORY 4 MAXIMUM CONFORMING TO EN 954-1ENISO 13849-1
type of start
CONFIGURABLE
standards
EN 1760-1 ISO 13856-1
product certifications
CSA
[Us] rated supply voltage
24 V DC - 20..20
number of inputs
16
communication port protocol
safety level
CAN REACH PL ECATEGORY 4 CONFORMING TO EN 954-1ENISO 13849-1
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
function of module
DYNAMIC MONITORING OF HYDRAULIC VALVES ON LINEAR PRESSES
synchronisation time between inputs
DEPENDING ON CONF SELECTED
power consumption in W
12 W
input protection type
EXTERNAL FUSE 16 A
[Uc] control circuit voltage
28.8 V
line resistance
100 OHM
output type
2 RELAYS 2 NO CONTACTS 4 NO TOTAL CIRCUITS
breaking capacity
C300 : holding 180 VA AC-15 for relay output
breaking capacity
2 A / 24 V for static output circuit
output thermal current
4 A FOR BOTH OUTPUTS SIMULTANEOUSLY
[Ith] conventional free air thermal current
<= 16 A FOR RELAY OUTPUT
associated fuse rating
16 A GL FOR POWER SUPPLY
minimum output current
10 MA FOR RELAY OUTPUT
minimum output voltage
17 V FOR RELAY OUTPUT
response time
CONFIGURABLE 20 MS OR 30 MS WITH SOFTWARE XPSMCWIN
[Ui] rated insulation voltage
300 V DEGREE OF POLLUTION 2 CONFORMING TO IEC 60647-5-1 DIN VDE 0110 PART 1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV OVERVOLTAGE CATEGORY III CONFORMING TO IEC 60647-5-1 DIN VDE 0110 PART 1
method of access
SLAVE
exchange size
14 WORDS
number of addresses
1..247 FOR MODBUS
parity
EVEN FOR MODBUS
data format
1 START BIT8 DATA BITS
supported modbus function
01 8-BIT OUTPUT DATA32-BIT INPUT DATA
local signalling
30 LEDS
mounting support
MOUNTING PLATE
depth
153 MM
height
151.5 MM
width
74 MM