• XS4P30PA340 - inductive sensor XS4 M30 - L43mm - PPS - Sn15mm - 12..24VDC - cable 2m, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
OSISENSE XS
series name
GENERAL PURPOSE
sensor type
INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR
device application
NOT APPLICABLE
sensor name
XS4
sensor design
CYLINDRICAL M30
size
43 MM
body type
FIXED
detector flush mounting acceptance
NON FLUSH MOUNTABLE
material
PLASTIC
type of output signal
DISCRETE
wiring technique
3-WIRE
[Sn] nominal sensing distance
15 MM
discrete output function
1 NO
output circuit type
DC
discrete output type
PNP
electrical connection
CABLE
cable length
2 M
[Us] rated supply voltage
12...24 V DC with reverse polarity protection
switching capacity in mA
<= 200 MA DC WITH OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION
IP degree of protection
IP68 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
thread type
M30 X 1.5
detection face
FRONTAL
front material
PPS
enclosure material
PPS
sensing range
> 8...15 MM
operating zone
0...12 MM
differential travel
1..15 PT OF SR
cable composition
3 X 0.34 MM2
wire insulation material
PVR
status LED
1 LED YELLOW FOR OUTPUT STATE
supply voltage limits
10..36 V DC
switching frequency
<= 1000 HZ
voltage drop
<= 2 V CLOSED
current consumption
<= 10 MA NO-LOAD
delay first up
<= 10 MS
delay response
<= 0.3 MS
delay recovery
<= 0.7 MS
marking
CE
threaded length
32 MM
height
30 MM
length
43 MM