• XVBL6B7 - CLEAR STROBE BEACON 5 JOULE.24V AC-DC, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY XVB UNIVERSAL
product or component type
COMPLETE BEACON
beacon or indicator bank unit type
BASE UNIT WITH DIRECT OR TUBE FIXING MODE
signalling type
FLASHING
mounting diameter
70 MM
component name
XVBL
material
GLASS REINFORCED POLYAMIDE BASE UNIT
light source
CLEAR INTEGRAL FLASH DISCHARGE TUBE
bulb type
FLASH DISCHARGE TUBE
[Us] rated supply voltage
24 V ACDC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
connections - terminals
SCREW CLAMP TERMINALS CONNECTION CAPACITY <= 1 X 1.5 MM WITH CABLE END
[Ui] rated insulation voltage
250 V CONFORMING TO IEC 60947-1
nominal voltage limit
0.85...1.1 UN CONFORMING TO IEC 60947-5-1
current consumption
< 350 MA DC
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV CONFORMING TO IEC 60947-1
flash energy
5 J
flashing frequency
1 HZ
illuminating intensity
13 CD
CAD overall width
70 MM
CAD overall height
232 MM
CAD overall depth
70 MM