MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY XB6
product or component type
COMPLETE BODY F ILLUMINATED PB
device short name
ZB6
fixing collar material
PLASTIC
sale per indivisible quantity
1
contacts type and composition
1 NO + 1 NC
contact operation
SLOW-BREAK
connections - terminals
FASTON CONNECTOR2.8 X 0.5 MM
light source
LED
bulb base
INTEGRAL LED
light source colour
WHITE
[Us] rated supply voltage
12..24 V ACDC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
CAD overall width
24 MM
CAD overall height
18 MM
CAD overall depth
51 MM
terminals description ISO n°1
11-12NC
product weight
0.009 KG
contacts usage
STANDARD
positive opening
WITH POSITIVE OPENING CONFORMING TO ENIEC 60947-5-1 APPENDIX K
operating travel
1 MM NC CHANGING ELECTRICAL STATE
operating force
1.6 N NO CHANGING ELECTRICAL STATE
contacts material
SILVER ALLOY AG NI
short-circuit protection
6 A CARTRIDGE FUSE TYPE GG CONFORMING TO ENIEC 60947-5-1
[Ui] rated insulation voltage
250 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO ENIEC 60947-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV CONFORMING TO ENIEC 60947-1
[Ie] rated operational current
3 A AT 120 V AC-15 B300
electrical durability
1000000 CYCLES AC-15 2 A AT 230 V OPERATING RATE 3600 CYCH LOAD FACTOR 0.5 CONFORMING TO ENIEC 60947-5-1 APPENDIX C
electrical reliability
λ = 10exp(-8) at 5 V, 1 mA with confidence level of 90 % conforming to EN/IEC 60947-5-4
signalling type
STEADY
supply voltage limits
6..30 V ACDC
current consumption
15 MA