• A9K23110 - miniature circuit breaker - iK60N - 1P - 10 A - B curve, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
device application
DISTRIBUTION
range
ACTI 9
range of product
IK60
product name
ACTI 9 IK60
product or component type
MINIATURE CIRCUIT-BREAKER
device short name
IK60N
poles description
1P
number of protected poles
1
[In] rated current
10 A AT 30 DC
network type
AC
trip unit technology
THERMAL-MAGNETIC
curve code
B
breaking capacity
6000 A Icn conforming to EN/IEC 60898-1 - 230 V AC 50/60 Hz
suitability for isolation
yes conforming to EN/IEC 60898-1
standards
EN IEC 60898 1
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
network frequency
50 60 HZ
[Ue] rated operational voltage
230 V AC 5060 HZ
magnetic tripping limit
3..5 X IN
[Ics] rated service breaking capacity
6000 A 100 % x Icu conforming to EN/IEC 60898-1 - 230 V AC 50/60 Hz
limitation class
3 CONFORMING TO ENIEC 60898-1
[Ui] rated insulation voltage
440 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60898-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 kV conforming to EN/IEC 60898-1
contact position indicator
NO
control type
TOGGLE
local signalling
ON OFF INDICATION
mounting mode
CLIP-ON
mounting support
DIN RAIL
connection pitch
NO RENDITION
9 mm pitches
2
height
85 MM
width
18 MM
depth
78.5 MM
product weight
100 G
colour
WHITE
mechanical durability
20000 CYCLES
electrical durability
10000 CYCLES
locking options description
PADLOCKING DEVICE
connections - terminals
SINGLE TERMINAL TOP OR BOTTOM RIGID WIRES 1...25 MM MAX
wire stripping length
14 MM TOP OR BOTTOM