• GC10040M5 - TeSys GC - modular contactor - 100 A - 4 NO - coil 220...240 V AC, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS GC
product or component type
MODULAR CONTACTOR
device short name
GC100
contactor application
HEATING
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
utilisation category
AC-7A
poles description
4P
power pole contact composition
4 NO
[Ue] rated operational voltage
<= 250 V AC
[Ie] rated operational current
100 A AC-7A
operating position
30 D VERTICAL
control circuit type
AC 50 HZ
[Uc] control circuit voltage
220..240 V AC 50 HZ
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV
[Ith] conventional free air thermal current
100 A AT <= 50 C FOR POWER CIRCUIT
[Icw] rated short-time withstand current
800 A <= 40 C 10 S POWER CIRCUIT
associated fuse rating
100 A GL AT <= 440 V FOR POWER CIRCUIT
average impedance
1 MOHM AT 50 HZ - ITH 100 A FOR POWER CIRCUIT
[Ui] rated insulation voltage
500 V CONFORMING TO IEC 61095
electrical durability
AC-7A : 30000 cycles
power dissipation per pole
NO RENDITION
control type
REMOTE CONTROL
mounting mode
CLIP-ON
mounting support
DIN RAIL
standards
IEC 60947-5
connections - terminals
power circuit : screw clamp terminals 1 cable(s) 35 mm² - cable stiffness: flexible - without cable end
tightening torque
control circuit : 0.8 N.m - on screw clamp terminals
operating time
10..25 MS OPENING
mechanical durability
1000000 CYCLES
operating rate
300 CYCH AT <= 50 DC
control circuit voltage limits
0.2...0.75 UC AT <= 50 C DROP-OUT 50 HZ
hold-in power consumption in VA
13 VA AT 20 DC 50 HZ
heat dissipation
4.2 W AT 5060 HZ