• K10D024MCH - cam voltmeter switch - 3L - 45° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm, Schneider Electric
10 A
fixing mode
DM 16 OR 22 MM HOLE
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 30 X 30 MM
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 0 - L1L2 - L2L3 - L3L1 BLACK MARKING
cam switch function
VOLTMETER SWITCH
return
WITHOUT
type of measurement
BETWEEN 3 PHASES
switching positions
RIGHT 270 D -315 D -0 D -45 D
switching angle
45
[Ui] rated insulation voltage
440 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO IEC 60947-1
rated operational power in W
1800 W AC-23A / 220/240 V 3 phases
rated power in hp
1 HP AC AT 220240 V 3 PHASES
[Ie] rated operational current AC
10 A AT 400 V AC-1
[Ie] rated operational current DC
10 A AT 24 V RESISTIVE LOAD
short-circuit protection
10 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS 2 X 1.5 MM
CAD overall width
30 MM
CAD overall height
30 MM
CAD overall depth
88 MM