K115K006YP - cam reversing star-delta switch - 3-pole - 45° - 115 A - screw mounting, Schneider Electric
- Product Code: K115K006YP
- Brand: Schneider Electric
- Availability: To be confirmed
- On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY K
product or component type
COMPLETE CAM SWITCH
component name
K115
[Ith] conventional free air thermal current
115 A
mounting location
FRONT
fixing mode
4 HOLES
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 88 X 88 MM
type of operator
BLACK HANDLE
rotary handle padlocking
WITHOUT
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND DELTA - Y - 0 - Y - DELTA BLACK MARKING
cam switch function
REVERSING STAR-DELTA SWITCH
return
WITHOUT
off position
WITH
poles description
3P
switching positions
LEFT 0 D - 315 D - 270 D
IP degree of protection
IP40 CONFORMING TO IEC 529
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
switching angle
45
[Ui] rated insulation voltage
690 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO ENIEC 60947-1
rated operational power in W
13000 W AC-3 / 380/440 V 1 phase conforming to EN/IEC 60947-3
[Ie] rated operational current AC
100 A AC-21A
short-circuit current
15000 A
short-circuit protection
125 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV CONFORMING TO ENIEC 60947-1
contact operation
SLOW-BREAK
positive opening
WITH
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS FLEXIBLE 2 X 25 MM
tightening torque
2.5 N.M
switching capacity in mA
100000 MA DC AT 140 V 3 CONTACTS FOR RESISTIVE LOAD T = 1 MS
mechanical durability
300000 CYCLES
CAD overall width
88 MM
CAD overall height
88 MM
CAD overall depth
234 MM