• K2K015NCH - cam stepping switch - 2-pole - 45° - 20 A - for Ø 22 mm, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY K
product or component type
COMPLETE CAM SWITCH
component name
K2
[Ith] conventional free air thermal current
20 A
mounting location
FRONT
fixing mode
DM 22 MM HOLE
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 45 X 45 MM
type of operator
BLACK HANDLE LENGTH = 35 MM
rotary handle padlocking
WITHOUT
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 1 - 2 - 3 - 4 - 5 BLACK MARKING
cam switch function
STEPPING SWITCH
return
WITHOUT
off position
poles description
2P
switching positions
RH 0-45-90-135-180 D
IP degree of protection
CONFORMING TO IEC 529
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
number of steps
5
switching angle
45
[Ui] rated insulation voltage
690 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO IEC 60947-1
[Ithe] conventional enclosed thermal current
16 A
electrical durability
200000 CYCLES AC-23
operating rate
2.5 CYCMN AC-21
short-circuit current
10000 A
short-circuit protection
20 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV IN ISOLATING FUNCTION
contact operation
SLOW-BREAK
positive opening
WITH
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS FLEXIBLE 2 X 1.5 MM
mechanical durability
1000000 CYCLES
CAD overall width
45 MM
CAD overall height
50 MM
CAD overall depth
89 MM