• K50D002UP - cam changeover switch - 2-pole - 60° - 50 A - screw mounting, Schneider Electric
50 A
mounting location
FRONT
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 64 X 64 MM
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 1 - 0 - 2 BLACK MARKING
cam switch function
CHANGEOVER SWITCH
poles description
2P
switching positions
LEFT 0 D - 300 D
switching angle
60
[Ui] rated insulation voltage
690 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO EN 60947-1
short-circuit current
5000 A
short-circuit protection
63 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS FLEXIBLE 2 X 6 MM
switching capacity in mA
15000 MA DC AT 120 V 2 CONTACTS FOR INDUCTIVE LOAD T = 50 MS
CAD overall width
64 MM
CAD overall height
64 MM
CAD overall depth
103 MM