• K63H001YP - cam star-delta switch - 3-pole - 60° - 63 A - screw mounting, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY K
product or component type
COMPLETE CAM SWITCH
component name
K63
[Ith] conventional free air thermal current
63 A
mounting location
FRONT
fixing mode
4 HOLES
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 64 X 64 MM
type of operator
BLACK HANDLE
rotary handle padlocking
WITHOUT
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 0 - Y - DELTA BLACK MARKING
cam switch function
STAR-DELTA SWITCH
return
WITHOUT
off position
WITH
poles description
3P
switching positions
LEFT 0 D - 300 D
IP degree of protection
IP40 CONFORMING TO IEC 529
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
switching angle
60
[Ui] rated insulation voltage
690 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO EN 60947-1
short-circuit current
10000 A
short-circuit protection
80 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV CONFORMING TO EN 947-1
contact operation
SLOW-BREAK
positive opening
WITH
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS FLEXIBLE 2 X 10 MM
tightening torque
2.5 N.M
switching capacity in mA
20000 MA DC AT 140 V 3 CONTACTS FOR INDUCTIVE LOAD T = 50 MS
mechanical durability
300000 CYCLES
CAD overall width
64 MM
CAD overall height
64 MM
CAD overall depth
154 MM