• K63H014UP - cam changeover switch - 4-pole - 60° - 63 A - screw mounting, Schneider Electric
63 A
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 64 X 64 MM
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 1 - 2 BLACK MARKING
cam switch function
CHANGEOVER SWITCH
poles description
4P
switching positions
LEFT 330 D
switching angle
30
[Ui] rated insulation voltage
690 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO EN 60947-1
short-circuit current
10000 A
short-circuit protection
80 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS FLEXIBLE 2 X 10 MM
switching capacity in mA
20000 MA DC AT 140 V 3 CONTACTS FOR INDUCTIVE LOAD T = 50 MS
CAD overall width
64 MM
CAD overall height
64 MM
CAD overall depth
154 MM