• KNT63DL4 - Canalis - flexible elbow - 40 to 63 A - 2D - internal/external 80 to 180° angle, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
CANALIS
range of product
CANALIS
product name
KN
product or component type
ELBOW
busbar description
FLEXIBLE ELBOW
device short name
KNT
product compatibility
KN
direction change type
2 DIMENSIONS
[Ie] rated operational current
43 A AT 35 C
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
device application
LOW POWER DISTRIBUTION
thermal stress limit
1800 KA.S
radiated magnetic field
186 PT
[Ue] rated operational voltage
230..500 V
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV
[Ui] rated insulation voltage
500 V
[Icw] rated short-time withstand current
1.3 KA
[Ipk] rated peak withstand current
11 KA
THDI
63 A AT 0...15
network frequency
50 60 HZ
control type
COMMUNICATING
number of circuits
1
mounting mode
BY SCREWS
standards
IEC 60439-2
operating angle
length
355 MM