• LE2D25V7 - TeSys LE - enclosed DOL reversing starter - 25 A - 400 V AC coil, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS LE
device short name
LE2D
product or component type
ENCLOSED DOL REVERSING STARTER
device application
STANDARD
utilisation category
AC-3
device composition
thermal overload relay to be ordered separately
[Ie] rated operational current
25 A AC-3
motor power kW
11 KW AT 380400 V AC 5060 HZ
[Ithe] conventional enclosed thermal current
25 A
[Uc] control circuit voltage
400 V AC 5060 HZ
control type
push-button stop/reset red O
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
cable entry number
2 cable entry : ISO20 top
width
101 MM
height
201 MM
depth
160 MM