• LE3D35P7 - TeSys LE - enclosed star-delta starter - 35 A - 230 V AC coil, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS LE
device short name
LE3D
product or component type
ENCLOSED STAR-DELTA STARTER
device application
STANDARD
material
POLYCARBONATE
utilisation category
AC-3
device composition
THERMAL OVERLOAD RELAY ORDERED SEPARATELY
[Ie] rated operational current
35 A AC-3
motor power kW
15 KW AT 220 V AC 5060 HZ
[Uc] control circuit voltage
230 V AC 5060 HZ
control type
push-button start green I
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
connections - terminals
SCREW CLAMP TERMINALS POWER CIRCUIT
cable entry number
2 cable entry : ISO20 top
width
186 MM
height
348 MM
depth
175.5 MM