MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY XD2
product or component type
COMPLETE JOYSTICK CONTROLLER
device short name
XD2
mounting diameter
30 MM
bezel material
CHROMIUM PLATED METAL
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
operator position information
ALL POSITIONS
notch per direction
1
operator direction information
2 DIRECTIONS
contacts type and composition
1 C/O snap action
short-circuit protection
10 A gG (gl) Neozed cartridge fuse conforming to EN/IEC 60947-5-1
connections - terminals
captive screw clamp terminals - 2 x 1.5 mm² with or without cable end
electrical durability
1000000 cycles at 230 V AC-15, operating rate: 3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
contact code designation
A600-Q600
overvoltage category
class I conforming to IEC 61140
mechanical durability
1000000 CYCLES
fixing center
60 X 100 MM
return
1 TO 0 POSITION
height
111 MM
depth
68 MM