• XD2GA8231 - joystick controller Ø22 2-directions 2NO per direction, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY XB5
mounting diameter
22 MM
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
[Ie] rated operational current
0.27 A at 250 V DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1
[Ui] rated insulation voltage
500 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO ENIEC 60947-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV CONFORMING TO ENIEC 60947-1
notch per direction
2
contacts type and composition
2 NO SLOW-BREAK
short-circuit protection
10 A gG (gl) Neozed cartridge fuse conforming to EN/IEC 60947-5-1
connections - terminals
captive screw clamp terminals - 1 x 0.5 mm²
electrical durability
1000000 cycles at 230 V AC-15, operating rate: 3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
electrical reliability
< 10EXP-6 AT 24 V
fixing center
90 X 90 MM
return
WITHOUT
height
145 MM
depth
60 MM